Arnika Boiron: z szacunku do rośliny
Arnika górska (Arnica montana) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych, która rośnie dziko na kwaśnych glebach w regionach górskich na wysokości powyżej 800 m n.p.m. Jej właściwości lecznicze opisywano już w traktatach medycznych spisanych w starożytnej Grecji. Dziś arnika górska (Arnica montana) wchodzi w skład wielu leków homeopatycznych wytwarzanych w laboratoriach Boiron.
1. Ochrona rośliny i bioróżnorodności
W laboratoriach Boiron® dokładamy wszelkich starań, by chronić Arnikę górską (Arnica montana) oraz dbać o bioróżnorodność.
W przypadku kwiatów rosnących dziko wprowadziliśmy dobre praktyki, by kontrolować ich zbiór:
- Arnika górska (Arnica montana) musi być zbierana ręcznie, wyłącznie w okresie kwitnienia, czyli w czerwcu i lipcu,
- Arnika zbierana jest przez profesjonalnych zbieraczy, którzy zostawiają część młodych pędów w miejscach ich występowania, by umożliwić roślinie reprodukcję i regenerację.
Ponadto, by zapewnić Arnice górskiej (Arnica montana) dodatkową ochronę, postanowiliśmy pozyskiwać ją głównie od producentów, którzy ją uprawiają, zwłaszcza zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
Czy wiesz, że...
W 2021 r. 91% roślin wykorzystywanych w wytwarzaniu produktów firmy Boiron było pochodzenia ekologicznego.
Taki sposób przetwarzania świeżych, całych, kwitnących roślin pozwala zachować większość składników i substancji czynnych Arniki górskiej (Arnica montana).
Stosujemy tę metodę przy wytwarzaniu leków i kosmetyków na bazie Arniki firmy Boiron®, zarówno w postaci pranalewki, jak i wyciągu.
2. Dbałość o substancje czynne zawarte w świeżo zebranych roślinach arniki
Po zebraniu Arniki zajmujemy się nią troskliwie, by w pełni wykorzystać zawarte w niej składniki aktywne. W ciągu 72 godzin po zebraniu:
- Rośliny są transportowane do naszych laboratoriów.
- Przy odbiorze rośliny poddawane są kontroli botanicznej w celu sprawdzenia ich pochodzenia i świeżości.
- Przed przetworzeniem sprawdzane są zawartość wody i brak skażenia radioaktywnego w roślinach.
- Po przeprowadzeniu tych analiz rozpoczyna się produkcja nalewki macierzystej, a następnie wykonywane są analizy fitochemiczne.
- Po zakończeniu fazy produkcji kontrolujemy każdą otrzymaną serię, by zagwarantować jej zgodność ze specyfikacjami zawartymi w Farmakopei Francuskiej.