Czym jest zmęczenie mięśni?
Powrót do sportu lub intensywnego treningu, prace w ogrodzie, prowadzenie samochodu... Zmęczenie mięśni pojawia się szczególnie po długotrwałym wysiłku i chociaż każdy może paść ofiarą tego typu objawów, to często osoby uprawiające wyczynowo sport są bardziej na nie narażone.
1. Przyczyny zmęczenia mięśni
Zmęczenie mięśni można powiązać ze:
- Zbyt dużym zużyciem glikogenu (zjawisko, które może prowadzić do hipoglikemii): glikogen odżywia mięśnie podczas wysiłku fizycznego. Występuje w postaci glikogenu mięśniowego oraz wątrobowego.
- Znacznym spożyciem lipidów: lipidy są najłatwiej dostępną formą energii mięśniowej. Ale aby mogły być wykorzystywane przez mięśnie, lipidy muszą przejść transformację, która zużywa tlen i glikogen. Podczas intensywnego wysiłku mięsień zużyje dwa razy więcej glikogenu (usunięcie zapasów cukru i przemiana lipidów).
- Duża utrata wody po wysiłku fizycznym (co powoduje spadek objętości krwi).
Powodów osłabienia mięśni może być wiele, jednak najczęściej jest to spowodowane:
- Zbyt małym nawodnieniem przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym.
- Nadmiarem ćwiczeń fizycznych u sportowców, którzy przekraczają swoje granice i zaniedbują okres odpoczynku, który pozwala mięśniom na regenerację.
- Mocnym, jednorazowym obciążeniem mięśni u osób nieprzygotowanych na taki wysiłek, np. podczas intensywnej przeprowadzki, dużych prac ogrodniczych.
- Nieodpowiednią dietą: nadmiar lipidów i tłuszczów jest szkodliwy dla organizmu i nie pozwala na odpowiednie pobranie składników odżywczych przez organizm człowieka.
2. Jakie są objawy?
Zmęczenie mięśni może objawiać się:
- Zmniejszeniem ich pobudliwości,
- Wydłużeniem czasu skurczu i rozkurczu
- Niekontrolowanymi ruchami mięśni
Zmęczenie mięśni jest objawem zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Można go złagodzić masażem z kremem z Arniką górską, który przyspieszy regenerację mięśni, takim jak Arnicreme®.