Wydatny guz na czole dziecka: jak reagować?

Nauka jazdy na rowerze, radosne zabawy z kolegami, zajęcia sportowe... W życiu dziecka nie brakuje okazji, żeby upaść i nabić sobie guza. Upadek lub lekkie uderzenie w głowę czy czoło może spowodować powstanie podskórnego krwiaka, czyli sporego guza nazywanego potocznie „śliwką”.

Z kolei zwykły guz powstaje na skutek uderzenia w miejsce, gdzie znajduje się kość i uszkodzenie podskórnej tętnicy. Z uszkodzonego naczynia wypływa krew, która gromadzi się pod skórą, co powoduje obrzęk. Guzy najczęściej powstają na czaszce, gdyż jest to obszar, w którym skóra jest dobrze ukrwiona.

Dzięki właściwej reakcji możesz złagodzić objawy i przyspieszyć gojenie:

  • Przyłóż do guza żelowy kompres chłodzący. Jeśli nie masz takiego kompresu, przyłóż zimny okład lub kostki lodu zawinięte w ręcznik czy kawałek materiału. Chłód łagodzi ból i zmniejsza wielkość guza. Nie przykładaj bezpośrednio kostek lodu do skóry, gdyż grozi to powstaniem odmrożeń. Zawsze owijaj je w materiał.
  • Zrób opatrunek uciskowy guza za pomocą bandaża lub kompresu, by ograniczyć jego wielkość. Zdejmij go po maksymalnie 10 minutach. 
kompres na stłuczenia
guz u dziecka
  • Jak najszybciej zastosuj Arnigel® na stłuczone miejsce i delikatnie wmasuj do całkowitego wchłonięcia. Ponawiaj aplikację 2-3 razy dziennie. Arnigel® jest lekiem stosowanym miejscowo w celu złagodzenia dolegliwości związanych ze stłuczeniami i urazami, takimi jak guzy. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 1 roku i w przypadku pojawienia się rany.

Nawet efektowna „śliwka” jest zasadniczo niegroźna i znika w ciągu kilku tygodni. Jednak dziecko należy obserwować przez 72 godziny po uderzeniu lub upadku, również w nocy. Utrata świadomości, nietypowe zachowanie (pobudzenie, senność, zaburzenia napięcia mięśni), utrata apetytu czy trudności w wysławianiu się powinny stanowić znak ostrzegawczy. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza lub na oddział ratunkowy.

Dowiedz się więcej o urazach i stłuczeniach

stłuczenie, siniak, krwiak

Stłuczenie, siniak, wybroczyna, krwiak... Jak je rozróżnić?

Sprawdź
Siniak

Jak powstaje siniak?

Sprawdź
Dowiedz się więcej